Trening dna miednicy

Nasze mięśnie dna miednicy w życiu codziennym są ciągle narażane na przeciążenia – dźwiganie ciężarów, zła postawa, złe nawyki, poród, menopauza, a także źle dobrana aktywność fizyczna. Ich osłabienie lub wzmożone napięcie może objawiać się pod różną postacią, m.in.: nietrzymaniem moczu, opadaniem narządów lub bólami miednicy i kręgosłupa.
Elastyczne i zdrowe mięśnie dna miednicy pozwalają m.in. na utrzymywanie prawidłowej postawy, wyeliminowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa a także na poprawę życia seksualnego. Prowadząc aktywny tryb życia nie należy zapominać o tych mięśniach, ponieważ jak i pozostałe, także muszą trenować, aby być sprawne.
Trening dna miednicy zwiększa świadomość poczucia swojego ciała nie tylko w tym rejonie, ale i każdej innej jego części. Bądź świadoma, pamiętaj, że takie objawy jak nietrzymanie moczu po porodzie lub w okresie menopauzalnym, a także dolegliwości bólowe miednicy to nie jest nic normalnego, wcale tak nie musi być. Zadbaj o swoje ciało.

 

W jakim przypadku?

Trening dna miednicy powinna wykorzystywać każda kobieta, niezależnie czy przed porodem, czy po, czy ma 20 czy 70 lat.

  • nietrzymanie moczu,
  • obniżenie narządów rodnych,
  • bóle miednicy,
  • bóle kręgosłupa,
  • po operacjach/zabiegach uroginekologicznych,
  • zaburzenia w aspekcie seksualnym,
  • wzmożone napięcie mieśni dna miednicy.

Trening dna miednicy nie jest prowadzony tylko po wystąpieniu objawów, ale także przed w formie profilaktyki. Odpowiednio przygotowuje ciało do porodu, obciążeń dnia codziennego i zmian zachodzących w ciele kobiety w poszczególnych etapach życia.

Jak to wygląda?

Trening dna miednicy wymaga dużego zaangażowania i chęci poprawy ze strony osoby ćwiczącej. Na poszczególnych zajęciach, stopniowo będzie zwiększany zakres wiedzy dotyczący dna miednicy – jego funkcjonowania, problemów a także sposobów radzenia sobie z nimi. Zajęcia to zarówno praktyka jak i teoria w celu zwiększenia świadomości i samodzielnego wprowadzania terapii w czynności życia codziennego.
Trening dna miednicy obejmuje ćwiczenia: mobilizacyjne, świadomościowe, rozluźniające, wzmacniające a także integracje treningu z czynnościami dnia codziennego.

Trening jest bezpieczny i może odbywać się zarówno w formie indywidualnej jak i w małych grupach. Zajęcia trwają od 60 do 90min.
Przed rozpoczęciem wskazana byłaby konsultacja z lekarzem uroginekologicznym.

0