O fizjoterapii kobiet
Nasza fizjoterapia to rozwiązanie dla pań, które odczuwają dolegliwości bólowe oraz inne niepokojące objawy ze strony układu ruchowego.
Podczas wizyty nasze dyplomowane fizjoterapeutki będą działać w kierunku odzyskania jak najlepszą sprawnośći. Każda wizyta rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki w celu odnalezienia przyczyn problemu. Następnie wrażamy odpowiednie działania nad odzyskaniem zdrowia za pomocą różnych metod a każdy trudniejszy przypadek jest konsultowany w razie potrzeby w szerszym gronie specjelistów. W naszych gabinetach praca opiera się na: terapi manulanej, masażu leczniczym, kinezyterapii, drenażu limfatycznym i kinesiotapingu. Nasz personel specjalizuje się w terapii kobiet, stale podnosi swoje kwalifikacje i umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach.
Terapia manualna to metoda badania i leczenia, zajmującą się odnajdywaniem i terapią zaburzeń funkcjonalnych układu ruchu. W badaniu, w wyniku prowokacji określonych tkanek, bezpośrednio odnajdujemy zaburzone struktury, aktualizujemy stopień ich uszkodzenia oraz oceniamy przyczyny dolegliwości. Dysfunkcje często są spowodowane dysproporcją pomiędzy możliwościami tkanki do przenoszenia obciążenia, a jej obciążeniem. Dlatego też leczenie powinno tę dysproporcję znosić i przywracać fizjologiczną równowagę pomiędzy stawami, mięśniami i strukturami nerwowymi. Terapia Manualna operuje pasywnymi technikami mobilizacji, jak również aktywnymi ćwiczeniami wykonywanymi przez pacjenta w celu wzmocnienia i stabilizacji lub jako wprowadzenie do właściwej mobilizacji. Pacjent otrzymuje dodatkowo wskazówki dotyczące odpowiednich ćwiczeń, które powinny wspierać pracę terapeuty. Terapia Manualna ma zastosowanie we wszystkich odwracalnych zaburzeniach funkcjonalnych układu ruchu – ograniczeniach ruchomości, bólu, bądź zmniejszonej zdolności do przejęcia odciążenia.
Terapia Punktów Spustowych (Trigger Points)
Wiele dolegliwości bólowych układu ruchu ma swoją przyczynę bezpośrednio w mięśniach. Zdarza się, że poprzez przeciążenie lub nadmierne naciągnięcie powstają w mięśniach obszary o zaburzonym metabolizmie. Te zmienione chorobowo miejsca w mięśniu są wyczuwalne dotykiem, a przy docisku dają objawy bólowe, które często przenoszą się w inne obszary ciała. Do innych objawów spowodowanych aktywnym punktem spustowym mogą należeć również: zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśni, ograniczenie ruchomości, czy zaburzenia koordynacji mięśniowej. Poprzez terapię punktów spustowych można z reguły usunąć nawet długotrwałe dysfunkcje.
PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation)
Torowanie nerwowo – mięśniowe to metoda, której podstawowym celem jest praca nad funkcją, której pacjent potrzebuje. PNF wykorzystuje w terapii sprawniejsze regiony ciała do uzyskania aktywności ruchowej w obszarach słabszych lub uszkodzonych. Każdy ruch odbywa się w trzech płaszczyznach co wymusza zaangażowanie maksymalnej ilości włókien mięśniowych, a jego wielokrotne powtarzanie przyczynia się do utworzenia nowego wzorca ruchowego. To wszechstronna, skuteczna i bezbolesna metoda mająca zastosowanie w szczególności w: zaburzeniach równowagi, zaburzeniach wzorca chodu, bólach kręgosłupa, uszkodzeniach tkanek miękkich (mięśni, ścięgien, więzadeł, torebek stawowych), zaburzeniach funkcji i siły mięśni, hipermobilności stawów.
Anatomy Trains (Taśmy mięśniowo – powięziowe)
Metoda rozpoznawania zaburzeń w systemie mięśniowo – powięziowym oraz tworzenia skutecznych strategii terapeutycznych skierowanych na wyeliminowanie problemów. Terapia wg tej koncepcji opiera się na analizie postawy i zastosowaniu technik mobilizacji powięzi w celu przywrócenia balansu w ciele poprzez normalizację napięcia mięśni. Zmieniając wzorce postawy i ruchu osiągamy długotrwałą zmianę, uwalniając pacjentów od wielu dolegliwości. Anatomy Trains ma szczególne zastosowanie w dolegliwościach bólowych, korekcjach wad postawy, poprawie sylwetki i wyników sportowych oraz zmianie nieprawidłowych nawyków ruchowych.
Fizjoterapia uroginekologiczna koncentruje się na nieinwazyjnym, zachowawczym leczeniu problemów kobiecych natury intymnej. W okresie ciąży, porodu i połogu występuje szereg czynników, które predysponują do zaburzeń okolicy tzw. dna miednicy.
- wysiłkowe nietrzymanie moczu (mimowolny wyciek moczu przy kaszlu. śmiechu. kichaniu, sporcie itp.),
- naglące nietrzymanie moczu (częsta, silna potrzeba oddania moczu mimo niewielkiego stopnia wypełnienia pęcherza moczowego; do utraty moczu dochodzić może zanim zdążymy dojść do toalety),
- nietrzymanie stolca i gazów (to zdecydowanie rzadsze powikłania, ale o bardzo nieprzyjemnych konsekwencjach),
- gazy pochwowe (powietrze wydostające się z pochwy przypominające dźwiękiem gazy jelitowe),
- obniżenie narządów miednicy mniejszej (ciągłe uczucie ciała obcego, ucisku w okolicach pochwy, krocza, odbytu),
- bolesne współżycie, ból i zaburzenia czucia w okolicach narządów płciowych – dyspareunia, pochwica, wulwodynia,
- zaburzenia dotyczące blizn po nacięciu i pęknięciu krocza oraz po cięciu cesarskim.
Ciąża to czas ciągłych i niesamowitych przemian w ciele kobiety. Organizm musi przystosować się do zupełnie odmiennego sposobu funkcjonowania, który stanowi dość spore wyzwanie dla prawie każdego z układów organizmu. Taka sytuacja często powoduje występowanie dyskomfortu, bólu czy wahań nastroju.
Odpowiednio dobrane postępowanie fizjoterapeutyczne może pomóc wyeliminować te niechciane dolegliwości. Dodatkowo terapia kobiet w ciąży może służyć jako profilaktyka okołoporodowa oraz umożliwia lepsze przygotowanie kobiety do porodu.
Jakie dolegliwości?
Najczęściej występującymi dolegliwościami u kobiet w ciąży są:
- bóle kręgosłupa,
- bóle głowy,
- bóle w obrębie miednicy,
- problemy krążeniowe,
- zaburzenia krążenia układu limfatycznego – obrzęki,
- rozejście mięśnia prostego brzucha,
- zespół cieśni nadgarstka,
Jakie techniki?
Techniki w terapii kobiet w ciąży są bezpieczne i dobrane do ich potrzeb.
W naszych gabinetach korzystamy m.in. z:
- terapii manualnej i technik osteopatycznych,
- technik mięśniowo-powięziowych
- treningu dna miednicy,
- drenażu limfatycznego,
- kinezyterapii,
- kinesiotapingu.
Kto prowadzi terapię i jak ona wygląda?
Terapię prowadzą odpowiednio przeszkolone fizjoterapeutki w taki sposób aby przyszła mama poczuła się lepiej, komfortowo i mogła bez bólu doczekać momentu rozwiązania. Techniki dobierane są indywidualnie po wcześniej przeprowadzonym wywiadzie.
Terapia prowadzona jest w gabinecie sam na sam i trwa około 60min.Oprócz wygodnego stroju i pozytywnego nastawienia nic więcej nie będzie potrzebne.
Młoda mama
Fizjoterapię po porodzie można już rozpocząć nawet w pierwszych godzinach. Odpowiednio przeprowadzona pozwala na zmniejszanie dolegliwości powstałych na skutek ciąży i porodu.
Należy pamiętać o tym, że ciało kobiety podczas ciąży przeszło wiele zmian i obciążeń, dlatego zadbanie o nie już w okresie połogu pomaga na szybszy powrót do formy oraz zmniejsza ryzyko pojawiania się nieprzyjemnych dolegliwości.
Dodatkowo zalecane jest wykonywanie masażu, ponieważ wspomaga to regenerację nowej mamy a także pomaga się zrelaksować podczas odnajdywania w nowej, intensywnej sytuacji.
Jakie dolegliwości?
Najczęściej występującymi dolegliwościami u kobiet w ciąży są:
- bóle kręgosłupa,
- bóle głowy,
- bóle w obrębie miednicy,
- zaburzenia krążenia układu limfatycznego – obrzęki,
- rozejście mięśnia prostego brzucha,
- problemy z laktacją,
- blizny po cesarskim cięciu,
- nietrzymanie moczu.
Jakie techniki?
Techniki w terapii kobiet w ciąży są bezpieczne i dobrane do ich potrzeb.
W naszych gabinetach korzystamy m.in. z:
- terapii manualnej i technik osteopatycznych,
- technik mięśniowo-powięziowych
- treningu dna miednicy,
- drenażu limfatycznego,
- kinezyterapii,
- masażu,
- kinesiotapingu.
Kto prowadzi terapię i jak ona wygląda?
Terapię prowadzą odpowiednio przeszkolone fizjoterapeutki w taki sposób aby świeżo upieczona mama mogła wrócić jak najszybciej to pełnej formy sprzed ciąży. Terapia jest dostosowana do tego czy poród odbył się drogą naturalną czy poprzez cesarskie cięcie, będzie to warunkowało dalsze postępowania. Techniki dobierane są indywidualnie po wcześniej przeprowadzonym wywiadzie.
Fizjoterapia prowadzona jest w gabinecie sam na sam i trwa około 60min. Oprócz wygodnego stroju i pozytywnego nastawienia nic więcej nie będzie potrzebne.
Trening dna miednicy
Nasze mięśnie dna miednicy w życiu codziennym są ciągle narażane na przeciążenia – dźwiganie ciężarów, zła postawa, złe nawyki, poród, menopauza, a także źle dobrana aktywność fizyczna. Ich osłabienie lub wzmożone napięcie może objawiać się pod różną postacią, m.in.: nietrzymaniem moczu, opadaniem narządów lub bólami miednicy i kręgosłupa.
Elastyczne i zdrowe mięśnie dna miednicy pozwalają m.in. na utrzymywanie prawidłowej postawy, wyeliminowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa a także na poprawę życia seksualnego. Prowadząc aktywny tryb życia nie należy zapominać o tych mięśniach, ponieważ jak i pozostałe, także muszą trenować, aby być sprawne.
Trening dna miednicy zwiększa świadomość poczucia swojego ciała nie tylko w tym rejonie, ale i każdej innej jego części. Bądź świadoma, pamiętaj, że takie objawy jak nietrzymanie moczu po porodzie lub w okresie menopauzalnym, a także dolegliwości bólowe miednicy to nie jest nic normalnego, wcale tak nie musi być. Zadbaj o swoje ciało.
W jakim przypadku?
Trening dna miednicy powinna wykorzystywać każda kobieta, niezależnie czy przed porodem, czy po, czy ma 20 czy 70 lat.
- nietrzymanie moczu,
- obniżenie narządów rodnych,
- bóle miednicy,
- bóle kręgosłupa,
- po operacjach/zabiegach uroginekologicznych,
- zaburzenia w aspekcie seksualnym,
- wzmożone napięcie mieśni dna miednicy.
Trening dna miednicy nie jest prowadzony tylko po wystąpieniu objawów, ale także przed w formie profilaktyki. Odpowiednio przygotowuje ciało do porodu, obciążeń dnia codziennego i zmian zachodzących w ciele kobiety w poszczególnych etapach życia.
Jak to wygląda?
Trening dna miednicy wymaga dużego zaangażowania i chęci poprawy ze strony osoby ćwiczącej. Na poszczególnych zajęciach, stopniowo będzie zwiększany zakres wiedzy dotyczący dna miednicy – jego funkcjonowania, problemów a także sposobów radzenia sobie z nimi. Zajęcia to zarówno praktyka jak i teoria w celu zwiększenia świadomości i samodzielnego wprowadzania terapii w czynności życia codziennego.
Trening dna miednicy obejmuje ćwiczenia: mobilizacyjne, świadomościowe, rozluźniające, wzmacniające a także integracje treningu z czynnościami dnia codziennego.
Trening jest bezpieczny i może odbywać się zarówno w formie indywidualnej jak i w małych grupach. Zajęcia trwają od 60 do 90min.
Przed rozpoczęciem wskazana byłaby konsultacja z lekarzem uroginekologicznym.
Zabieg polegający na oklejaniu ciała specjalnymi taśmami techniką zależną od postawionego celu terapii. Aplikacje wspierają naturalne procesy samo leczenia organizmu poprzez: poprawę funkcji mięśni i stawów, normalizację napięcia mięśni, aktywację układu limfatycznego oraz poprawę mikrokrążenia. Oferują poprawę w zakresie ruchów i niwelowanie bólu przy kontuzjach i schorzeniach (np. bolesności barku, kolana, kręgosłupa). Zalety kinesiotapingu zostały docenione w medycynie sportowej, gdzie często okleja się sportowców grających z niewyleczonymi kontuzjami. Znajdują też zastosowanie w rehabilitacji po urazach, poprzez działanie sensoryczne ułatwiają uzyskanie szybszych wyników fizjoterapii.
Ćwiczenia indywidualnie dobrane do potrzeb pacjenta wykonywane pod kontrolą fizjoterapeuty stosowane w celu przywrócenia pełnej sprawności fizycznej po kontuzjach, urazach, operacjach. Podczas zajęć dochodzi do odtworzenia: siły mięśniowej (poprzez ćwiczenia w różnych pozycjach wyjściowych) zakresu ruchu (przywracając prawidłową biomechanikę stawów, zmniejszając ból, uelastyczniając, rozciągając biernie i czynnie aparat ruchu), stabilizacji stawowej i korekcji postawy (ucząc pacjenta świadomego, a w konsekwencji odruchowego stabilizowania stawów w różnych pozycjach statycznych oraz dynamicznych), prawidłowych wzorców ruchowych (stymulując prawidłowe odruchy a hamując patologiczne.